Vikarhistorier fra Havdrup Kirke

Vikarhistorier fra Havdrup Kirke

Vikarhistorier fra Havdrup Kirke

# Forsidenyhed

Vikarhistorier fra Havdrup Kirke

I løbet af foråret kan du møde to vikarer i Havdrup Kirke: Pernille Jørgensen, som vikarierer for Anette Løndal Hemmingsen, mens hun har pasningsorlov (frem til 1. juni), og Rebecca Cecilie Hoffmann, som vikarierer for Bente Lybecker, mens hun er på studieorlov (frem til 1. maj). 

Pernille er 53 år og uddannet pædagog og klassisk sanger. Hun har arbejdet i folkekirken som sanger siden 1986 og også som kirke- og kulturmedarbejder siden 2011. Pernille er med i undervisningen af konfirmander og har også et minikonfirmandforløb senere på året. 

Rebecca er uddannet cand.theol. og dimitterede fra Pastoralseminariet i København i 2023. Hun er 32 år og har arbejdet som konstitueret sognepræst i Solrød kirker fra 2023 til december 2024.

Selv kirken har fået en "vikar"- den skal nemlig kalkes. Menighedsrådet regner med, den er klar til brug igen til april. I mellemtiden bruger præsterne sognehuset til gudstjenester og låner Kr. Skensved Kirke til dåb, bisættelser og begravelser.

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed

KONTAKT

Præst

Kristine Stricker Hestbech

Tlf 40 48 03 88 ·

kshe@km.dk

Præst (orlov 1/2-30/4, 2025)

Bente Lybecker

Tlf 51 51 77 49 ·

bly@km.dk

Kordegn

Majbritt Gilvang

Tlf 23 11 15 91 ·

havdrup.sogn@

km.dk

FIND OS

Havdrup Kirke

Præstestræde 5 ·

Gl. Havdrup

4622 Havdrup

Havdrup Sognehus

Bistrupvang 33

4622 Havdrup

PRAKTISK INFO

Kirkebil ·

Dantaxi 4 x 48

 

MobilePay ·

59 458

 

Send mail ·

havdrup.sogn@

km.dk

 

CVR: 59 54 47 13

FØLG OS